سنگ ایران بیانیه جادوگر فوتبال سرمربی تیم ملی

سنگ: ایران بیانیه جادوگر فوتبال سرمربی تیم ملی فدراسیون فوتبال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری زنان علیه زنان چهره‌ها علیه خودشان

به بهانه سخنان عجیب سحر قریشی در موافقت با اعمال محدودیت ها علیه زنان و تصویر العمل ها به خودزنی اودر روزهایی که رسانه ها و نشریات و اشخاص فرهنگی و هنری با در

زنان علیه زنان چهره‌ها علیه خودشان

زنان علیه زنان صورت ها علیه خودشان

عبارات مهم : تصویر

به بهانه سخنان عجیب سحر قریشی در موافقت با اعمال محدودیت ها علیه زنان و تصویر العمل ها به خودزنی اودر روزهایی که رسانه ها و نشریات و اشخاص فرهنگی و هنری با درخواست و پافشاری بر یک سری از مطالبات برابری طلبانه جنسیتی از قبیل حق ورود به ورزشگاه ها و… فضایی پرشور در این زمینه به وجود آورده اند، در روزهای اخیر گفته های سحر قریشی راجع به هراسش از ورود به ورزشگاه به مثابه سازی جدا در ارکستر هم نواز خواسته های صنفی و جنسیتی سلبریتی ها جلوه ای از اغتشاش و آشوبی آشکار در اظهارنظرهای اشخاص آشنا شده است به وجود می آورد؛

و نه تنها موضعگیری عجیب و ضدجریان -البته نه به معنای مثبت- او را پرسش برانگیز جلوه می دهد، که این پرسش همیشگی را یک بار دیگر موکد و مکرر مطرح می کند که آیا ما همگان باید راجع به همه چیز نظر دهیم و چه الزامی به این کار داریم؟ این پرسش را البته نه تنها سحر قریشی که زیاد اشخاص فرهنگی، هنری و ورزشی این دیار باید از خود بپرسند.

آغاز داستان
داستان گفته های شگفت انگیز سحر قریشی از آن جا شروع شد که این بازیگر سینمای عامه پسند که در رسانه های مجازی هوادارانی هم دارد، در گفت و گویی ویدیویی که به سرعت کانال ها و مجاری ارتباطی مجازی را درنوردید، از عدم موافقتش با حضور زنان در ورزشگاه گفت و مدعی شد که حضور در کنار مردان او را منقلب می کند. گفته هایی بشدت عجیب و البته خودافشاگرانه که می توانست به عنوان اظهارنظری عادی نادیده گرفته شود؛

اما آن جا که او این قضیه را به تمامیت زنان این سرزمین تعمیم داد و گفت به این علت مخالف حضور زنان در ورزشگاه ها هست، ماجرا را پیچیده کرد. قریشی که خود همین چند ماه پیش، در روزهایی که خبر ازدواج او با مهدی طارمی همه گیر شده است بود، تصویری از خود در یکی از استادیوم های کشور امارات در حال تماشای بازی آسیایی پرسپولیس پایتخت کشور عزیزمان ایران منتشر کرده بود، بدون این که به این تجربه اشاره ای داشته باشد، گفت که دوست ندارد هیچ وقت به ورزشگاه فوتبال برود و مخالف حضور زنان در ورزشگاه هاست: «دوست ندارم برم استادیوم، از این که کنار تعداد زیادی آقا قرار بگیرم منقلب می شم، احساس امنیتم رو از دست می دم».

همه علیه سحر!
از این رو که سخنان قریشی علیه یکی از مهم ترین خواسته های زنان در چند وقت اخیر ابراز شده است بود، بازتاب فراوانی یافت و تصویر العمل های تندی را باعث شد؛ تصویر العمل هایی گاه به همان اندازه سخنان قریشی سطحی و افراطی. به گزارش فرارو، کاربری نوشت: ببینید این که سحر قریشی چه کاراکتری داره به خودش مربوطه کاری با اون نداشته باشیم. داستان بر سر اینه که افرادی مثل او، وارد عرصه هنر شدن که مشخصا در شأن پدیده ای به اسم هنر نیستن. کاربر دیگری نوشت: از سحر قریشی که کارگردان پدرخوانده و مشاهیر بزرگ سینمایی دیگه رو نمیشناسه انتظار بیشتری نیست.

برخی دیگر از بازدیدکنندگان نیز سحر قریشی را متهم به ریاکاری کردند: متاسفانه این اتفاقا زیاد از هر چیز نشون میده تو کشور عزیزمان ایران میشود با ریاکاری و دروغ پله های ترقی رو چهار تا یکی اوج رفت. در همین رابطه کاربری دیگر تويیت کرد: سرانجام سحر قریشی ها مثل آزاده نامداری ها خواهد بود. یک کاربر دیگر نیز منشتر شدن تصاویری از قریشی، آزاده نامداری و الهام چرخنده آنها را الهه های چرخش خواند. بسیاری دیگر نیز سحر قریشی را با امیر تتلو، خواننده جنجالی موسیقی زیرزمینی مقایسه کردند که با اظهارنظرهای عجیبش در ماه های اخیر بشدت بحث برانگیز شده است هست. در میان این همه اظهارنظر تند و افراطی ولی بعضی هم منطقی تر با ماجرا روبه رو شدند.

یکی گفت: خب عزيزم شما نمى تونى حس خودت رو تعميم بدى به همه زن هاى ايران و این همان نظری است که یکی دیگر از سلبریتی های سینمایی هم داشت که قبل از اشاره به او بهتر است اظهارنظر پژمان راهبر روزنامه نگار را نیز بخوانیم: قطعا منظور سحر قریشی از منقلب شدن چیزی نیست که دستمایه طنزهای ماست؛ ولی سلبریتی های ما اغلب بی مطالعه و کم سوادند و دایره واژ گانشان کوچک. بعد چیز عجیبی نیست که خرابکاری می کنند؛ حتی آنهایی هم كه فکر می کنید فرهیخته اند و باسواد. اگر چه آنها فضیلت سکوت را دریافته اند!

زنان علیه زنان
در میان آرا و اظهارنظرهای گوناگونی که علیه صحبت های سحر قریشی ابراز شد، یکی از شدید ترین تصویر العمل ها را مهناز افشار نشان داد که با اشاره به این گفته سحر قریشی که عنوان کرده بود از این که بین مردها قرار بگیرد، منقلب می شود، در تويیترش پاسخ او را داد. افشار که در روزهای اخیر به علت صحبت هایش راجع به همسر زندانی اش و ماجرای شیرخشک های آلوده خبرساز شده است بود، در پاسخ سحر قریشی با هشتگ زنان علیه زنان تصویر العمل نشان داد و در تويیترش نوشت: نمیشه خیلی راحت حق نیمی از جامعه رو انکار کرد، چون یک نفر هنگامی که در کنار مردان قرار می گیره منقلب میشه!

گفته تند افشار، ولی به رغم این که بازتاب زیادی داشت و به اصطلاح دیده شد، علی رغم انتظاری که می رفت، همدلی چندانی را به وجود نیاورد. علت این اتفاق هم به تصویر العمل های سابق این بازیگر برمی گشت. حقیقتش افشار، مثل تمام بازیگران و کلا بازیگران و صورت های معروف دیگر این مرزوبوم عادت کرده در مورد تمام قضایایی که در رسانه ها و حتی در شایعات مطرح می شود، تصویر العمل نشان دهد و می دانیم که در چشم بودن و مرتب دیده شدن درصد غلط های را نیز زیاد کردن می دهد. به گفته ای دیگر، پرگفتن سوتی های فرد را زیاد می کند و این قضیه را در مورد زیاد به اصطلاح سلبریتی های کشور عزیزمان ایران می توان صادق دانست که بی توجه به این که موضوعی در حیطه دانایی و صلاحیت آنها است یا نه، بی محابا اظهارنظر می کنند و با اعتبار خود کاری می کنند که صحبت های درستشان نیز خواننده را بعد می زند؛ چه رسد به افاضاتی از قبیل التهاب و انقلاب درونی آن یکی بازیگر!

سلبریتی ها علیه خود
مثال ها زیادند و خوشبختانه یا متاسفانه این وری و آن وری هم ندارد. همان قدر که هانیه توسلی با گفته های لوس و سطحی راجع به گربه اش- به رغم تمام احترامی که جهت مدافعان حقوق حیوانات قائلم و خودم هم از آن سلکم- می تواند بازتاب منفی به وجود آورد. وحید یامین پور هم می تواند با گفتن از یمن همان کار را بکند. بازیگرانی که در روزهای زلزله با گفته های موج زده و سطحی ارزش علیه نهادهایی چون هلال احمر موج سفرهای شخصی به مناطق زلزله زده را به وجود آوردند؛

همان قدر می توانند آزاردهنده جلوه کنند که به عنوان نمونه علی کریمی که گویا قصد کرده هر نقل قولی از بزرگان را به نام کورش جا بزند یا آزاده نامداری ها و تتلوها و ساره بیات ها و مهناز افشارها و خیلی های دیگر. حقیقتش ما در سینما و تلویزیون مان اشخاص چندان باسوادی نداریم. سلبریتی هایی با اطلاعاتی بشدت اندک؛ که با این اطلاعات کم و اصرارشان جهت اظهارنظر در هر موضوعی، گاه باعث سوتی ها و گاف های بزرگی می شوند؛ گاف هایی که خود سلبریتی ها را هم سوژه بازدیدکنندگان می کند. این قصه را در سال های اخیر به کرات دیده ایم.

معایب و محاسن
فضای مجازی در کنار همه محاسنش، معایبی نیز دارد. هرقدر که رابطه مستقیم و رخ به رخ شخصیت ها و به اصطلاح صورت ها یا سلبریتی ها با مخاطبان ارزش می تواند در بعضی موارد از محاسن اینترنت به شمار آید. همین رابطه روبه رو در بعضی موارد هم می تواند باعث دردسر شود. دردسرهایی که راجع به ارزش در سال های اخیر زیاد شنیده ایم؛ و دلیلش هم در زیاد موارد این بوده که بعضی صورت ها خود را ملزم به انتشار مطالبی می کنند که در آن عنوان سررشته ندارند.

در این مورد مثال زیاد می شود آورد. از آن بازیگری که به واسطه علاقه و علاقه ای که به سگ های زنده یاب هلال احمر در جریان زلزله پیدا کرده بود، فتوای شرعی داد که سگ نجس نیست- بی توجه به این که نجس بودن یا نبودن آن ربطی به علاقه ما به این موجود دوست داشتنی نمی تواند داشته باشد؛ تا آن هایی که ادعا کردند و علت زلزله را پیدا کرده اند و آن به جز پوشش زنان نمی تواند باشد؛ یا آن زیرزمینی خوانی که از فلسفه حجاب نوشت، آن هم فقط و فقط برپایه عقده های خود زمانی که زنی را می بیند.

یکی از آخرین نمونه ها در این میان، ولی سخنان حیرت انگیز وحید یامین پور مجری برنامه تلویزیونی دنیا آرا در شبکه افق است که گفت به مردم کشور یمن به علت کشتن علی عبدالله صالح ابراز حسادت می کند، چون ایرانی ها مثل آنها نتوانستند سیاستمداران خائن و سران فتنه را به اشد مجازات برسانند. اظهاراتی که در صفحات مجازی با تصویر العمل منفی بسیاری از بازدیدکنندگان روبه رو شد. یکی از آنها مهراب قاسم خانی نویسنده سریال های طنز بود که در پیج اینستاگرام خود در تصویر العمل به بیانات یامین پور نوشت؛ اگر یامین پور تا این حد به مردم یمن حسادت می کند، به این کشور برود، بسیاری از مکان ها را منفجر کند تا به آرزویش برسد.

با این که یامین پور از آنهایی نیست که بشود با توجیه بی سوادی زهر سخنانش را گرفت- و البته همین توصیه بار سنگین سخنانش را زیاد کردن می دهد- ولی باز هم می شود با همین توصیه که چه الزامی وجود دارد سلبریتی ها در مورد هرچیزی سخن گویند، به استقبال سخنان او رفت. آیا این به اصطلاح صورت تلویزیونی متوجه باری که در سخنانش هست، بوده؟ یا به گفته مهراب قاسم خانی این جمله ها «جسارتا تشويق مردم به جنايت، تروريسم و خشونت جرم محسوب نميشه»؟ بیایید بخش دیگری از پاسخ قاسم خانی را مرور کنیم، آن جا که به قشنگی می گوید: آخى… اين چه تقدير شوميه كه آدم بايد ايران به دنيا بياد؟ چقدر بى رحمه اين جبر جغرافيا؟ خب اين فرزند هم دل داره. حسوديش ميشه. حالا نتونسته سوريه به دنيا بياد، نبايد اقلا يمنى ميشد؟ آخه ايران هم شد جا، با اين مردم بى غيرتش كه خائني نشون رو منفجر نمي كنن؟

پند آخر
دکتر احمد یحیایی مدرس ارتباطات می گوید: دنیا امروز، دنیای اطلاعات خوانده می شود و افکار و آگاهی مردم جامعه درحال رشد هست. مخاطب امروز فعال است و در برابر هر پیام، تصویر و اطلاعات، تصویر العمل هایی متفاوت دارد. البته گروهی بی نشانه به نشر مطالب می پردازند و گروهی دیگر که از سواد رسانه ای برخوردار هستند، تلاش می کنند هر پیام، تصویر و خبری را به آسانی نپذیرند و بدون تحقیق، آن را نشر نمی دهند، ولی راجع به سوپراستارها باید تأکید کنم به علت مقبولیت اجتماعی که دارند، مسئولیت بیشتری بر دوش ارزش است و باید زیاد مواظب باشند.

زنان علیه زنان چهره‌ها علیه خودشان

روزنامه شهروند

واژه های کلیدی: تصویر | تصویری | ورزشگاه | سحر قریشی | گفته های سحر قریشی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: